به مهرداغی، هویه نصب کنیم یا نه؟

به طور معمول، در انتهای مهرداغی، دسته پیچگوشتی نصب می‌‌شود؛ همین پیچگوشتی‌‌های دوپخ و چهارپخ معمولی که حدود ۱۰-۲۰ سانتیمتر طول دارند. عمل نصب بصورت جوش خاصی صورت می‌‌گیرد که توسط برخی از جوشکاران انجام می‌‌پذیرد (تخصصی است). دقت شود که اگر دسته پیچگوشتی به پشت مهرداغی جوش شده باشد، اگر به هر دلیلی، فرد بخواهد دسته پیچگوشتی را جدا کند (مثلاً دسته دیگری نصب کند و یا هویه جابگذارد) به احتمال زیاد مهرداغی خراب خواهد شد. چون انتقال حرارت در این نوع جوش، زیاد بوده و باعث خراب شدن طرح در پشت مهرداغی خواهد شد. پس اکیداً توصیه می‌‌شود که در زمان ثبت سفارش، این نکته مدنظر قرار گرفته و تصمیم نهایی برای نصب دسته پیچگوشتی و یا هویه قبل از ارسال به کارگاه، گرفته شود (چرا که این تصمیم بازگشت ناپذیر است).

مهرداغی
مهرداغی

راهنمای اتصال هویه به مهرداغی

زمانی که دسته پیچگوشتی در پشت مهرداغی نصب شده باشد، عمل گرم کردن بصورت دستی (با هیتر، پیک‌‌نیک، اجاق گاز و یا هر وسیله حرارتی دیگر) صورت می‌‌پذیرد. در صورتیکه برای مشتری این روش کار کردن سخت باشد و بخواهد که عمل داغ کردن ساده‌‌تر باشد، می‌‌توان از هویه به عنوان وسیله گرمکن خودکار، استفاده نمود. دقت شود که هویه خریداری شده باید از نوعی باشد که نوک المنت (قسمت انتهایی هویه) با پیچ به حفاظ و بدنه هویه نصب شده باشد و از خرید هویه‌‌هایی که نوک المنت آن سراسری بوده و از هویه جدا نمی‌‌شود، اجتناب شود. بدین ترتیب می‌‌توان نوک المنت هویه را درآورده و گام بعدی را انجام داد. برای نصب هویه هم می‌‌توان از دو روش بهره برد:

  • در روش اول، ابتدا مهرداغی با نصب دسته پیچگوشتی ساخته شود. حتی به عنوان یک پیشنهاد خوب برای افرادی که در این زمینه تجربه‌‌ای ندارند، می‌‌توان این حالت را (برای جلوگیری از هزینه اضافه) توصیه نمود. پس فرد می‌‌تواند مهرداغی با دسته پیچگوشتی را تا مدتی استفاده نماید و اگر دنبال ارتقاء سرعت و یا سهولت عمل حک داغی بود، حالا می‌‌تواند از حدود ۱ الی ۲ سانتیمتری محل جوش دسته پیچگوشتی به مهرداغی، توسط دستگاه فرز دستی، ادامه دسته پیچگوشتی را بریده و با خارج کردن نوک المنت هویه، مهرداغی با دسته حالا ۱ الی ۲ سانتیمتری را درون هویه جایگذاری کند (مطابق مهرداغی طرح YAKA که در تصویر روبرو نمایش داده شده است). بدین ترتیب، هویه به طور مستقیم به مهرداغی جوش نشده و نوک المنت آن، همان دسته پیچگوشتی ۱ الی ۲ سانتیمتری است. مزیت این روش این است که اولاً هویه دست‌‌نخورده باقی مانده و می‌‌توان با جایگذاری المنت آن، در جاهای دیگر استفاده کرد و ثانیاً می‌‌توان بدین روش، حتی چندین سفارش مهرداغی داد و فقط از یک هویه برای گرم کردن آنها (با تعویض سری مهرداغی) استفاده نمود.
  • در روش دوم، نوک المنت هویه را مستقیماً به هویه جوش می‌‌کنیم. در این روش دیگر دسته پیچگوشتی در کار نیست و باید از خود نوک المنت هویه استفاده نمود. مزیت این روش نسبت به روش قبلی این است که انتقال حرارت می‌‌تواند بصورت یکنواخت‌‌تر و سریع‌‌تر به مهرداغی صورت پذیرد (البته خیلی محسوس نیست اما بالاخره تأثیر کمی دارد).

راهنمای انتخاب، خرید و ارسال هویه

انتخاب هویه با توجه به جنس کار که قرار است روی آن حک صورت گیرد، انجام می‌‌پذیرد. اگر جنس کار، چرم، فوم، پلاستیک و اجناس نرم باشد، توان هویه انتخابی باید بین ۶۰ تا ۱۰۰ وات باشد. انتخاب هویه خارج از این توان، می‌‌تواند منجر به نتیجه بد و اذیت شدن کاربر در حک شود.

همچنین برای جنس کارهای سخت مانند چوب، باید از هویه ۱۶۰ الی ۲۰۰ وات استفاده نمود. دقت شود که حتی هویه ۱۳۰ وات هم برای چوب پاسخگو نیست و لزوماً باید در همین محدوده ذکر شده باشد تا بتوان به نتیجه حک باکیفیتی رسید.

از آنجا که برندهای متنوعی از هویه در بازار موجود است و قیمت آنها در محدوده‌‌های حتی تا ۲۰ برابر قیمت یافت می‌‌شود، انتخاب، خرید و بالطبع هزینه هویه با خود مشتری است (تخصص ما مهرسازی است و نه خرید و فروش هویه).

در صورتیکه مشتری بخواهد هویه به مهرداغی جوش بخورد، می‌‌تواند نوک المنت هویه را درآورده و به آدرس رسمی ما که در منوی ارتباط با ما قید شده، ارسال نماید. اگر هم که از فروشگاه‌‌های اینترنتی درخواست خرید می‌‌دهد و فرصت و یا امکان دریافت کالا و بازارسال نوک المنت آن برای وی مشکل باشد، برای راحتی می‌‌تواند آدرس ما را به عنوان گیرنده هویه قید کند تا پس از جوش زدن و کار گذاشتن آن، کل مهرداغی بصورت کامل برای وی ارسال شود.

اگر به هر دلیلی، مشتری نتواند هویه مدنظر خود را بیابد و مصر باشد که حتماً مهرداغی با هویه ارسال شود، صرفاً برای راه افتادن کار مشتری، می‌‌تواند با ما در تماس باشد تا بتوانیم نمونه‌‌های موجود هویه و قیمت آنها را به وی اعلام نماییم. در این صورت مسئولیت انتخاب و خرید هویه از ما، با خود مشتری بوده و بحث‌‌های ثانویه در مورد قیمت، کیفیت، برند، توان و …، جایگاهی نداشته و بدینوسیله از مجموعه خود، رفع تکلیف و مسئولیت احتمالی می‌‌کنیم!

اگر نیاز به مشاوره ندارید و با انواع مهرها آشنایی کافی دارید، از طریق فرم زیر می‌‌توانید درخواست طراحی و ساخت مهر خود را بدهید. همکاران ما گام به گام در مراحل طراحی و ساخت در کنار شما خواهند بود تا مهر ساخته شده و به دست شما برسد.