راهنمای طراحی لوگو

مهمترین تصمیم در سفارش ساخت مهرداغی، کلیشه و مهرهای کوبشی، انتخاب طرح لوگو و ابعاد آن می‌‌باشد. سفارش دهنده باید بداند که دقیقاً چه پیامی را می‌‌خواهد در قالب کالای خود به مخاطبش برساند. معمولاً افراد مختلف نگاه‌‌های متفاوتی در این زمینه دارند.

مهرداغی
مهرداغی

انتخاب محتوای لوگو

  • عده‌‌ای صرفاً برقراری تماس و ارتباط تلفنی را مدنظر قرار می‌‌دهند و برندسازی نام تجاری برای آنها کارایی ندارد. این افراد معمولاً شماره تلفن خود را به عنوان لوگو، تعیین می‌‌کنند.
  • عده‌‌ای دیگر، به دنبال برندسازی و جاافتادن علامت تجاری و یا نام محصول خود هستند. این افراد هم معمولاً یک نام و یا عبارت را به عنوان لوگو در نظر می‌‌گیرند.
  • برخی از افراد همراه با معرفی برند، راه ارتباطی مانند شماره تماس هم تعریف می‌‌کنند.
  • دسته‌‌ای نیز با نام و نشان رسمی‌‌تری خود را معرفی می‌‌کنند و آدرس وبسایت، پیج یا کانال خود را ذکر می‌‌کنند.
  • و دسته‌‌ای دیگر هم به دنبال تصویرسازی محتوای بصری خود در ذهن مخاطبان هستند و لوگو یا آرم کسب و کار یا محصول خود را ترویج می‌‌کنند.

طرح شما هرچه که باشد، قابل اجراست. به جز مورد آخر، اگر برای مابقی موارد، طرحی نداشته باشید، توسط ما طراحی رایگان برای شما انجام می‌‌گیرد. البته تصمیم‌‌گیری در مورد انتخاب فونت نوشتاری (سلیقه) و ابعاد لوگو (قیمت نهایی)، بر عهده مشتری است. برای مورد آخر، در صورتیکه مشتری، لوگوی از پیش طراحی شده‌‌ای نداشته باشد و دسترسی به طراح در مجموعه کاری خود نداشته باشد، یا باید برونسپاری کند و از طریق طراحانی که می‌‌شناسد، سایت نخبگان خلاق، سایت دیوار، فریلنسرهای سایت کوپریتور، سایت پونیشا و سایت پارسکدرز و … اقدام به سفارش اجرای طرح لوگوی خود کند و یا می‌‌تواند درخواست خود را به ما ارائه دهد تا طراحان مجموعه ما نمونه کار و قیمت ارائه دهند و در صورت توافق، در خود مجموعه ما طراحی لوگو انجام پذیرد. پس دقت شود که طراحی لوگو، فرایندی کاملاً جدای از ساخت مهرداغی بوده و هزینه و ملزومات خاص خود را دارد.

راهنمای طراحی گرافیکی مهرداغی

فارغ از مسئله پیچیدگی و ظرافت‌‌های هنری، طرح شما به عنوان مشتری سفارش دهنده مهرداغی، قابل ساخت بوده و برای شما انجام خواهیم داد. به عبارت دقیق‌‌تر، سفارش شما فارغ از محتوای گرافیکی، قابل ساخت بوده و چون طرح سفارش با دستگاه لیزر روی قطعه فلزی اجرا می‌‌شود و از آنجا که دقت این دستگاه خیلی بالاست، پس هر آنچه که طرح شما ظرافت و جزئیات داشته باشد، هم قابل پیاده‌‌سازی و اجراست. اما نکته مهمی که باید ذکر شود و مشتری باید حتماً آن را در طراحی لوگوی خود مدنظر قرار دهد، بحث فنی حین اجرای عمل حک است. به عبارتی، لوگو هر چه که باشد، توسط دستگاه ساخته می‌‌شود (با بالاترین کیفیت و دقت) اما این به معنای حک خوب در حین داغ کردن و زدن روی کار نیست. دلیل این امر هم تنها این نکته است که در مهرداغی، حک لوگو روی قطعه کار مشتری، با داغ شدن مهر و عمل سوختگی حین اجراء، انجام می‌‌شود و می‌‌دانیم که هر قطعه فلزی که داغ باشد و به سطح جسمی برخورد کند، علاوه بر سطح مشترک تماسی که منجر به افتادن رد سوختگی روی جسم می‌‌شود، هاله‌‌ای هم اطراف مرزهای مشترک تمامی خطوط لوگو بر روی جسم می‌‌افتد (به علت داغ بودن سطح مشترک تماسی). پس عملاً هر داغ شدنی روی سطح یک جسم، لزوماً همان طرح را حک نمی‌‌کند و باید آستانه‌‌ای هم برای هاله مرزی خطوط لوگوی طراحی شده در نظر گرفت. نتیجه اینکه در طراحی لوگو باید به این نکته فوق‌‌العاده مهم دقت کرد که خطوط، سطوح، نقاط و انحناهایی که تعریف می‌‌شود، باید به اندازه کافی از هم فاصله داشته باشند و خطوط لوگو خیلی در هم نباشند. هر درهم‌‌تنیدگی مفرطی، باعث درهم‌‌شدن و تداخل مسیرهای سوختگی حک روی قطعه کار شده و کیفیت لوگوی حک شده را پایین خواهد آورد.

مثلاً آرم “کوبار” در تصویر روبرو، برای حک روی چوب طراحی شده بود که به دلیل نزدیک بودن “انتهای آ” و “شکستگی کا”، در این محل از آرم، پس از حک روی قطعه چوبی، فاصله بین آنها محو شده و عملاً در این قسمت، حروف به هم چسبیدند. یا در همین آرم، دقت کنید که حروف انگلیسی “A” و “R” به دلیل کوچکی و نزدیکی بیش از حد خطوط حروف به هم، خیلی واضح نبوده و در حک خوب نمی‌‌افتند.

اگر نیاز به مشاوره ندارید و با انواع مهرها آشنایی کافی دارید، از طریق فرم زیر می‌‌توانید درخواست طراحی و ساخت مهر خود را بدهید. همکاران ما گام به گام در مراحل طراحی و ساخت در کنار شما خواهند بود تا مهر ساخته شده و به دست شما برسد.