نکات فنی حین اجرای حک

برای استفاده از کلیشه، مهرکوبشی و مهرداغی باید نکاتی را مدنظر قرار داد. هر چه این نکات بیشتر رعایت شود، هم کیفیت حک بهتر خواهد بود و هم عمر وسیله حک شما.

کلیشه

  • سطح قطعه‌‌ای که قرار است روی آن حک انجام شود، باید کاملاً صاف بوده و نباید هیچگونه اعوجاج و یا انحناء در محلی که قرار است کلیشه (یا داغی) بکار رود، وجود داشته باشد.
  • اگر سفارش شما کلیشه بوده، باید کلیشه (که به صورت یک سکه فلزی بدون دسته است) را زیر فک دستگاه پرس خود نصب کنید. برای نصب کلیشه، می‌‌توانید از چسب پاتکس و یا هر چسب محکمی که بدان دسترسی دارید، استفاده نمایید. این احتمال وجود دارد که پس از مدتی، کلیشه جدا شود که دوباره می‌‌توانید آن را چسب‌‌کاری کنید. دقت شود که به هیچ عنوان، بدون دستگاه پرس، از کلیشه استفاده نکنید. جنس کلیشه ساخته شده از فلز زینک (نوعی آلیاژ سرب) است و به شدت انعطاف پذیر؛ پس مبادا از چکش یا کوبنده‌‌ها برای اعمال حک تورفتگی، بر پشت کلیشه فشار وارد کنید. فشار ضربه‌‌ای به پشت کلیشه می‌‌تواند منجر به آسیب دیدن کلیشه و معطل ماندن کار شما شود. برخی نمونه کارهای کلیشه را می‌‌توان در این لینک مشاهده نمود.

مهرداغی

  • اگر سفارش شما مهرداغی با دسته پیچگوشتی است، برای شروع کار باید یک وسیله گرمکن مانند هیتر، پیک‌‌نیک یا اجاق گاز و … آماده کنید. پیشنهاد می‌‌شود که مهر را بر روی وسیله گرمکن به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید و روی تکه‌‌ای آزمایشی از جنس محصولی که قصد دارید حک بر روی آن انجام شود، امتحان کنید. اگر دیدید که حرارت مهرداغی کافی نیست، آن را بیشتر حرارت دهید. اما برای جلوگیری از استهلاک نابجا و یا حرارت زیاد مهرداغی، که می‌‌تواند منجر به بد سوختن در محل حک شود، میزان زمان حرارت‌‌دهی، را به آرامی افزایش دهید و با تست کردن آن در هر بار، به مقدار بهینه حرارت مورد نیاز، برسید. دقت شود با توجه به اینکه جنس مدنظر برای حک، می‌‌تواند متفاوت شود، این زمان برای مثلاً حک روی چرم گاوی و چوب روس، کاملاً متفاوت بوده و خود کاربر باید با سعی و خطا آن را بدست آورد.
  • اگر هویه به پشت مهرداغی نصب شده، با راه‌‌اندازی هویه، حرارت به نوک مهرداغی منتقل می‌‌شود. اگر ملزومات تهیه هویه، به دقت رعایت شده باشد، مشکلی در استفاده از هویه در داغ کردن مهرداغی پیش نخواهد آمد. پیشنهاد می‌‌شود هر ۱۰ الی ۱۵ دقیقه، یکبار به هویه استراحت بدهید تا مشکلی برای مهر و یا هویه پیش نیاید.
  • نکته بسیار مهمی که در مورد مهرداغی باید رعایت شود این است که این مهر صرفاً برای حک سوختگی بر روی کار استفاده می‌‌شود و به هیچ عنوان قرار نیست که تورفتگی یا عمقی در کار ایجاد کند (دقت کنید که عمق تراش لیزر در مهرداغی ۰.۷ میلیمتر است، و این یعنی کمتر از ۱ میلیمتر؛ پس عملاً ایجاد عمق معنایی ندارد). پس اکیداً توصیه می‌‌شود که به انتهای مهرداغی به هیچ وجه فشار و ضربه‌‌ای اعمال نشود. صرفاً انتقال حرارت، باعث حک توسط مهرداغی بوده و تماس مهرداغی با کار جهت حک، باید بصورت تماس عادی (و نه همراه با فشار) باشد. برخی نمونه کارهای مهرداغی را می‌‌توان در این لینک مشاهده نمود.

مهرکوبشی

  • اگر سفارش شما مهرکوبشی است، چون جنس این مهر از فولاد بوده و یک مرحله آبکاری (سخت‌‌کاری) نیز بعد از ساخت مهر انجام شده، پس مهرکوبشی مقاومت و سختی بالایی دارد. حال برای اعمال حک تورفتگی روی کار، باید با استفاده از چکش یا وسیله کوبنده دیگر، به آرامی و به صورت یکنواخت، ضربه به انتهای مهر وارد کنید. دقت شود که اعمال ضربه بصورت اریب نباشد چرا که می‌‌تواند به مرور زمان منجر به شکستن یا ساییدن برخی از قسمت‌‌های مهر شود. اگر مهرکوبشی شما بدون دسته سفارش داده شده است و قرار است درون فک دستگاه پرس قرار گیرد، باید حین سفارش، محل دقیق قلاویز (جهت پیچ شدن مهر به زیر دستگاه) و همچینن اندازه پیچ را تعیین کرده باشید. حال می‌‌توانید مهرکوبشی را به زیر فک دستگاه پرس متصل نمایید. اگر در مهرکوبشی، از المنت حرارتی هم قرار است استفاده شود و در حین ثبت سفارش، دیده شده باشد، المنت حرارتی را درون محل تعبیه شده قرار داده و حین گرم شدن، با کمک فشار دستگاه پرس، عمل حک حرارتی را انجام دهید. برخی نمونه کارهای مهرکوبشی را می‌‌توان در این لینک مشاهده نمود.
  • دقت شود که عمر مهرداغی، مهرکوبشی و کلیشه، با روش استفاده و نگهداری شما ارتباط مستقیمی دارد؛ اینکه از دست کاربر نیفتد، شیء نوک تیزی بدان برخورد نکند، حرارت یا فشار بیش از حدی بدان اعمال نشود، در جایی که نباید مورد استفاده قرار نگیرد، سرمایش آن غیرطبیعی باشد، روی سطوح و قطعات سابیده نشود، بصورت اریب و کج در حک استفاده نشود و هر مورد دیگری که ناقض اصل نگهداری خوب وسیله حک شما باشد!

اگر نیاز به مشاوره ندارید و با انواع مهرها آشنایی کافی دارید، از طریق فرم زیر می‌‌توانید درخواست طراحی و ساخت مهر خود را بدهید. همکاران ما گام به گام در مراحل طراحی و ساخت در کنار شما خواهند بود تا مهر ساخته شده و به دست شما برسد.